Assyrian Forums
 Home  |  Ads  |  Partners  |  Sponsors  |  Contact  |  FAQs  |  About  
 
   Holocaust  |  History  |  Library  |  People  |  TV-Radio  |  Forums  |  Community  |  Directory
  
   General  |  Activism  |  Arts  |  Education  |  Family  |  Financial  |  Government  |  Health  |  History  |  News  |  Religion  |  Science  |  Sports
   Greetings · Shläma · Bärev Dzez · Säludos · Grüße · Shälom · Χαιρετισμοί · Приветствия · 问候 · Bonjour · 挨拶 · تبریکات  · Selamlar · अभिवादन · Groete · التّحيّات

Süryani aday Akyol: Halklara borcum var

    Previous Topic Next Topic
Home Forums Turkish Topic #3
Help Print Share

Atouradmin

 
Send email to AtourSend private message to AtourView profile of AtourAdd Atour to your contact list
 
Member: Dec-10-1996
Posts: 1,944
Member Feedback

Süryani aday Akyol: Halklara borcum var

Feb-21-2014 at 05:13 AM (UTC+3 Nineveh, Assyria)

Last edited on 02/21/2014 at 05:46 AM (UTC3 Nineveh, Assyria)
 
Februniye Akyol
Süryani aday Akyol: Halklara borcum var
‘Süryanilerin tarihi geçmişin izlerini hala taşıyor’
ENGİN EREN, Şubat 18, 2014.
MARDİN (DİHA)

Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayımız Süryani Februniye Akyol Dicle Haber Ajansı’na konuştu. Akyol ‘Halklara ödenmesi gereken borcum var.’ dedi röportajın tam metni.

BDP’nin Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Süryani Februniye Akyol, BDP’nin en genç ve en renkli adaylarından biri olarak göze çarpıyor. Süryani dili üzerine yüksek lisans yapan Akyol, 26 yaşında. Halklara ödemesi gereken borcu olduğu için eş başkan adayı olarak başvuruda bulunduğunu kaydeden Akyol, “Başvurumun yegâne sebebi Önder Apo’nun bir Süryani eş başkan önerisi idi” diyor. Akyol, Ahmet Türk’ün tecrübelerinden faydalanacağını ve çok güzel işler başaracaklarını söyledi.

BDP, bölge illerinde alacağı oylarla demokratik özerkliği inşa etmeye hazırlanıyor. BDP’nin en iddialı olduğu kentlerin başında Mardin geliyor. Ahmet Türk’ün adaylığını daha önce açıklayan BDP, Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayının Süryani asıllı Februniye Akyol olduğunu duyurdu. 1988 Mardin Midyat doğumlu olan Akyol, aynı zamanda yerel seçimlerin en genç adayı konumunda. Mardin Midyat ilçesinde Süryani bir ailenin çocuğu olan Februniye Akyol, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü’nü tamamladı ve Mardin Artuklu Üniversitesi Süryani Dili ve Kültürü Bölümü’nde yüksek lisans yapıyor. Akyol, uzun yıllardır Midyat Süryani Kültür Derneği üyesi olarak faaliyetlerde bulunuyor.

‘Süryanilerin tarihi geçmişin izlerini hala taşıyor’

Akyol, bir Süryani olarak topluma bağlılık hislerini hep canlı tuttuğunu dile getirerek, halklara ödemesi gereken borcu olduğu için eş başkan adayı olarak başvuruda bulunduğunu kaydetti. Süryanilerin tarihi geçmişin izlerini hala taşıdığını vurgulayan Akyol, “Süryani olmanın içimde ayrı bir yeri var. Birlikte yaşadığımız halklardan Kürtlerle ortak acılar yaşadık. Birimizi çok iyi tanıyor ve anlıyoruz. Bölgede, yaşanan acılara şahit oldum. İçimde sürekli bunları önlemek ve iyileştirmek için bir şeyler yapma isteği vardı” diye belirtti.

‘Başvurumun sebebi önder Apo’nun Süryani önerisi’

BDP’nin halkların kardeşliğine önem veren bir çizgide olduğun altını çizen Akyol, bunun adaylık başvurusunda en önemli etken olduğunu dile getirdi. Akyol, şunları aktardı: “Ancak başvurumun yegane sebebi ise Önder Apo’nun bir Süryani eş başkan önerisi idi. Bunu bir olanak olarak gördüm. Süryani kadınlar ve Süryani halklar için kendimi bu işin içinde gördüm.” Adaylığını BDP Diyarbakır il binasında olduğu sırada öğrendiğini söyleyen Akyol, “Çok karmaşık bir duyguydu. Mutluluk, gurur ve güzel şeyler yapma isteği yaşadım” dedi.

‘En iyi sonuçlar için çabalayacağız’

Mardin’in stratejik bir kent olduğuna vurgu yapan Akyol, amacının antik Mardin kentinde farlı etnik yapıları ön plana çıkartmak olduğunu belirterek, “Demokratik özerkli yerel yönetimler sloganı olan öz yönetim ile özgür kimliğe şiarıyla belediye yürüteceğiz. Öz yönetim, herkesin kendi özünde bulduğu, yerini temsil edebileceği, bütünlük gösterebileceği, yerelden yönetim modeli ile bu kent yaşam bulacaktır. Mardin ve ilçeleri inanç ve turizm potansiyeli yüksek bir seviyededir. Bu durumu en iyi şekilde değerlendirip, en iyi sonuçlar elde etmek için çabalayacağız” diye konuştu.

‘Tekçi iktidar sistemini yıkacağız’

Demokratik özerk yönetimler ile “tekçi iktidar sistemini” yıkacaklarını kaydeden Akyol, “Yerel yönetimler modeli içinde kadın daha fazla yerini bulacaktır. Ahmet Türk ile çalışmam benim için bir şans. Ahmet Türk’ün tecrübeleri ve benim genç olmam ile birlikte çok güzel işler başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu. Eş başkanlık sistemi ile kadınların ön plana çıkmasını temenni ettiklerini söyleyen Akyol, eş başkanlık yönetim modelini, toplum içinde cins ayırımı yapmadan kadın ve erkek eşitliğini öngören bir proje olarak değerlendirdi.

‘Kadın özgürleşmeden yaşam alanından söz edemeyiz’

Öncelikli hedeflerinin kadın özgürlük mücadelesi olduğunu aktaran Akyol, “Çok bariz bir kadın ezilmişliği ve arka plana atılmışlığı halen devem ediyor. İlk yapılması gereken bir kadının bulunduğu yerde aktifleştirmektir. Kadın özgürleşmeden ortak yaşam alanından söz edemeyiz” dedi. Akyol, kadınların kentte daha aktif olmaları için özgün alanlar oluşturacaklarını söyledi. Süryanilerin de bölgede yaşayan bütün haklar gibi çok acı çektiğini ifade eden Akyol, bölgede yaşayan bütün halkların tekçi zihniyetin soykırım politikalarından etkilendiğini hatırlattı. Êzidi, Kürt, Ermeni ve diğer birçok halkın Kürt özgürlük mücadelesi sonucunda ayakta kalma olanağını bulduğunu dile getiren Akyol, Kürt hareketinin Süryaniler için milletvekili seçimlerinden sonra yerel yönetimlerde de kapı açmasını önemli bulduklarını söyledi.

‘Yerel yönetimler geri dönüşlerin zeminini yaratmalıdır’

Halkların topraklarına geri dönmesi için yerel yönetimlerin bunun zeminini oluşturması gerektiğine dikkat çeken Akyol, “Çünkü Kürt hareketi sadece Süryaniler değil bütün hakları kucaklayan bir özgürlük hareketidir. Bizim atacağımız adımlar da bütün hakların bu hareketten esinlenecektir. Bu topraklarda kendi etnik yapılarını nedeniyle tekçi devlet politikaları doğrultusunda köylerinden göç ettirmek zorunda bırakmıştır. Benim ailemde bu göçten zarar gördü. Bugün yurt dışında yaşamak zorunda kalan abim ve ablalarım var. Onların hayalleri, bir gün ana baba topraklarına geri dönmektir” diye belirtti. Akyol, 30 Mart yerel seçimlerde bütün halkların BDP’ye destek vermesini istedi.

Attachments

Alert   IP Print   Edit        Reply      Re-Quote Top

Forums Topics  Previous Topic Next Topic


Assyria \ã-'sir-é-ä\ n (1998)   1:  an ancient empire of Ashur   2:  a democratic state in Bet-Nahren, Assyria (northern Iraq, northwestern Iran, southeastern Turkey and eastern Syria.)   3:  a democratic state that fosters the social and political rights to all of its inhabitants irrespective of their religion, race, or gender   4:  a democratic state that believes in the freedom of religion, conscience, language, education and culture in faithfulness to the principles of the United Nations Charter — Atour synonym

Ethnicity, Religion, Language
» Israeli, Jewish, Hebrew
» Assyrian, Christian, Aramaic
» Saudi Arabian, Muslim, Arabic
Assyrian \ã-'sir-é-an\ adj or n (1998)   1:  descendants of the ancient empire of Ashur   2:  the Assyrians, although representing but one single nation as the direct heirs of the ancient Assyrian Empire, are now doctrinally divided, inter sese, into five principle ecclesiastically designated religious sects with their corresponding hierarchies and distinct church governments, namely, Church of the East, Chaldean, Maronite, Syriac Orthodox and Syriac Catholic.  These formal divisions had their origin in the 5th century of the Christian Era.  No one can coherently understand the Assyrians as a whole until he can distinguish that which is religion or church from that which is nation -- a matter which is particularly difficult for the people from the western world to understand; for in the East, by force of circumstances beyond their control, religion has been made, from time immemorial, virtually into a criterion of nationality.   3:  the Assyrians have been referred to as Aramaean, Aramaye, Ashuraya, Ashureen, Ashuri, Ashuroyo, Assyrio-Chaldean, Aturaya, Chaldean, Chaldo, ChaldoAssyrian, ChaldoAssyrio, Jacobite, Kaldany, Kaldu, Kasdu, Malabar, Maronite, Maronaya, Nestorian, Nestornaye, Oromoye, Suraya, Syriac, Syrian, Syriani, Suryoye, Suryoyo and Telkeffee. — Assyrianism verb

Aramaic \ar-é-'máik\ n (1998)   1:  a Semitic language which became the lingua franca of the Middle East during the ancient Assyrian empire.   2:  has been referred to as Neo-Aramaic, Neo-Syriac, Classical Syriac, Syriac, Suryoyo, Swadaya and Turoyo.

Please consider the environment when disposing of this material — read, reuse, recycle. ♻
AIM | Atour: The State of Assyria | Terms of Service