Assyrian Forums
 Home  |  Ads  |  Partners  |  Sponsors  |  Contact  |  FAQs  |  About  
 
   Holocaust  |  History  |  Library  |  People  |  TV-Radio  |  Forums  |  Community  |  Directory
  
   General  |  Activism  |  Arts  |  Education  |  Family  |  Financial  |  Government  |  Health  |  History  |  News  |  Religion  |  Science  |  Sports
   Greetings · Shläma · Bärev Dzez · Säludos · Grüße · Shälom · Χαιρετισμοί · Приветствия · 问候 · Bonjour · 挨拶 · تبریکات  · Selamlar · अभिवादन · Groete · التّحيّات

IŞİD Musul'u ele geçirdi

    Previous Topic Next Topic
Home Forums Turkish Topic #5
Help Print Share

Atouradmin

 
Send email to AtourSend private message to AtourView profile of AtourAdd Atour to your contact list
 
Member: Dec-10-1996
Posts: 1,944
Member Feedback

IŞİD Musul'u ele geçirdi

Jun-11-2014 at 06:00 AM (UTC+3 Nineveh, Assyria)

IŞİD Musul'u ele geçirdi
Irak Şam İslam Devleti'nin, Irak'ın kuzeyindeki Musul'un kontrolünü ele geçirmesi üzerine, kentten kaçan birçok kişi Kürt Özerk Bölgesi'ne sığındı
T24. 10 Haziran 2014.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) milislerinin, Irak'ın en büyük ikinci kentindeki Musul havalimanı ile kentin bazı bölgelerinin kontrolünü ele geçirdiği iddia edildi. IŞİD'in eline geçen yerler arasında kentin güneyindeki Tayaran Mahallesi, Ninova operasyon binası da var.

Al Jazeera’de yer alan habere göre, güvenlik kaynakları kontrolü IŞİD'in eline geçen bölgede yaşayan hükümet görevlilerinin uygulanan sokağa çıkma yasağına rağmen aileleriyle kaçmaya başladığını ifade etti. Çok sayıda kişi Kürdistan Özerk Bölgesi'ne sığındı.

Anadolu Ajansı'nın emniyet kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, IŞİD milisleri Musul'un batısındaki Baduş ilçesinde bulunan Baduş Cezaevi'ne saldırı düzenledi. Saldırı sonucu 3 bin tutuklu ve mahkûm cezaevinden firar etti. Firar edenler arasında El Kaide ve IŞİD yöneticileri de var. Irak ordu birlikleriyle IŞİD milisleri arasında çatışmalar devam ediyor. IŞİD, Musul kentinin tamamının kontrolünü ele geçirmek için saldırıyor.

Musul'un IŞİD'in kontrolüne geçen bölgesinde yayın yapan Sema ve Ninova el Gad televizyon kanallarının yayını da durdu.
'Kentin büyük bölümü milislerin elinde'

Irak parlamentosu başkanı Usame Nuceyfi'nin kardeşi olan Musul Valisi Esil Nuceyfi, kentin büyük bölümünün silahlıların elinde olduğunu söyledi.

Al Jazeera yayınına telefonla bağlanan Nuceyfi, kendisinin Musul’un kırsalında bir bölgede olduğunu söyledi ama kesin yeri hakkında bilgi vermedi.

Esil Nuceyfi Irak ordu birliklerinin silahlılar karşısında çöktüğünü, güvenlik güçlerinin kenti kendilerinden önce terk ettiğini söyleyerek, bu durumda bazı şüphelerinin bulunduğunu dile getirdi.

Nuceyfi, ‘Ordu ve güvenlik güçlerinin hızlı bir biçimde çöküşü, kasıtlı bir ihmal olduğunu akla getiriyor’ dedi.

Musul Valisi gelecekte ne olabileceğine dair de şunları söyledi:

"Hakikaten net bir fikrim yok. Olaylar daha yeni. Etrafımızdaki insanlarla istişare edip bir değerlendirme yapmamız gerekecek. Gece sayın İçişleri Bakanı ve Silahlı Kuvvetler Komutanlığı Özel Kalem Müdürü beni aradılar ve Kürdistan Özerk Bölgesi’nden yardım talep etmemi istediler. Ama öyle anlaşılıyor ki vakit artık geç ve Özerk yönetim de Musul’a müdahale için zaten Maliki’nin kendisinden izin alması gerekiyor."

Nuceyfi, Kürt Özerk Yönetimi’nin Musul’da yaşanan krizle ilgili ne yapabileceğine ilişkin soruyu da şöyle cevapladı:

"Kürdistan da tehdit altında. Çünkü, IŞİD artık Kürdistan Bölgesi sınırına gelmiş bulunuyor. Aralarında hiçbir engel yok şu an. Doğal olarak büyük ölçüde etkilenecektir. Bana göre sadece Kürt Özerk Bölgesi değil uluslararası bir müdahale gereklidir. Musul büyük bir kent. Eğer IŞİD’in elinde kalmaya devam ederse bölgenin haritalarının değişmesine sebep olur."

Anbar Üniversitesi'nde rehin alma olayı

IŞİD, cumartesi günü Anbar Üniversitesi'ne saldırarak, bazı güvenlik görevlilerini öldürmüş, aralarında öğretim üyeleri ile öğrencilerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi rehin almıştı. Örgüt üyelerinin bir süre sonra rehin tuttuğu bin 300 öğrenciyi serbest bıraktığı duyurulmuştu.

IŞİD, Anbar eyaletinde Ramadi ve Felluce kentlerinde de bazı bölgeleri elinde bulunduruyor.

IŞİD’in Musul’da bazı bölgeleri ele geçirmesine kadar varan olaylar, Sünni Milletvekili Ahmed Alvani’nin 28 Aralık'ta tutuklanması ve ardından Anbar Eyaleti’nin en büyük kenti Ramadi'de süren hükümet karşıtı gösterilerin yapıldığı alanın Irak ordusu tarafından basılmasıyla başlamıştı.

Bunun üzerine ayaklanan Sünni aşiretler ile Irak ordusu arasında Felluce ve Ramadi’de çatışmalar başladı.

Başkonsolosluğun telefonları kesildi

Uğur Ergan'ın Hürriyet'teki haberine göre, Irak’ın Musul kentinin IŞİD’in eline geçtiği iddiaları artarken, Ankara’da alarm veridi. Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nun da telefonları kesildi. Başkonsolos Öztürk Yılmaz’a sadece cep telefonu üzerinden ulaşılabiliyor. Başkonsolos Yılmaz, acil durum üzerine yakın kurmaylarıyla şu anda toplantı halinde. Yılmaz bir süre öncece de Erbil’e giderken bombalı saldırının hedefi olmuş ve şans eseri yara almadan kurtulmuştu.

IŞİD'in Musul'u ele geçirmesinin ardından Al Jazeera Türk’e açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, Musul Başkonsolosluğu’nun çatışmaların ortasında kaldığını, ancak başkonsolosluğa herhangi bir saldırı yapılmadığını açıkladı. Bakanlık, tahliye için hazırlık yapıldığını söyledi.

Dışişleri kaynaklarına göre, IŞID’in hakim olduğu Irak’ın Geyyarede bölgesindeki 28 Türk TIR şoförünün akıbeti merak konusu oldu. Dışişleri TIR şoförlerinin IŞİD tarafından rehin alındığı iddiaları üzerine acilen araştırma masası kurdu. Şoförlerin gerçekten IŞİD’in elinde mi yoksa güzergahları nedeniyle mi bölgede kaldıkları araştırılıyor.

Bazı televizyon kanallarının yayını durdu

Öte yandan, Musul'un IŞİD'in kontrolüne geçen bölgesinde yayın yapan Sema ve Nineva el-Gad televizyon kanallarının yayını durdu.

IŞİD militanları cumartesi günü Enbar Üniversitesi'ne saldırarak, bazı güvenlik görevlilerini öldürmüş, aralarında öğretim üyeleri ile öğrencilerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi rehin almıştı. Örgüt üyelerinin bir süre sonra rehin tuttuğu bin 300 öğrenciyi serbest bıraktığı duyurulmuştu.

3 bin mahkûm firar etti

Irak'ta Musul kentini ele geçirdiği iddia edilen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü militanlarının, Baduş Cezaevi'ne düzenlediği saldırı sonucu 3 bin tutuklu ve mahkumun firar ettiği bildirildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, terör örgütü IŞİD militanları, Musul'un batısındaki Baduş ilçesindeki Baduş Cezaevi'ne saldırı düzenleyerek bölgede kontrolü ele geçirdi. Olayda IŞİD ve El-Kaide Örgütü yöneticilerinin de aralarında bulunduğu cezaevindeki 3 bin tutuklu ve mahkumun firar ettiği belirtildi.

IŞİD militanlarının dün gece kentteki iki cezaevine daha saldırı düzenleyerek mahkumların firarına yol açtığı bildirilmişti.

THY'nin Musul seferleri 20 Haziran'a kadar iptal

Türk Hava Yolları da artan olaylar nedeniyle daha önce bir gün için durdurduğu İstanbul-Musul-İstanbul seferlerini 20 Haziran’a kadar iptal ettiğini duyurdu. THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada "Musul’daki olağanüstü durum nedeniyle tüm Musul seferlerimiz 20 Haziran’a (dahil) kadar iptal edilmiştir" denildi.

Zengin petrol yataklarına sahip

Irak'ın ikinci en büyük kenti olan Musul, zengin petrol yataklarına sahip. Şehir I. Dünya Savaşı sırasında İngilizler tarafından işgal edildi. I. Dünya Savaşı sonrasında zengin petrol yatakları yüzünden paylaşılamayan Musul kenti Lozan Antlaşması'nda da çözümlenemedi. Musul Sorunu, Lozan Antlaşması'ndan sonra Türkiye ile İngiltere arasında uzun süre anlaşmazlık konusu olduktan sonra 1926'da, Musul Irak sınırları içinde kaldı.

Alert   IP Print   Edit        Reply      Re-Quote Top

 
Forums Topics  Previous Topic Next Topic

Atouradmin

 
Send email to AtourSend private message to AtourView profile of AtourAdd Atour to your contact list
 
Member: Dec-10-1996
Posts: 1,944
Member Feedback

1. Turkish War Plans Against Syria

Jun-11-2014 at 06:29 AM (UTC+3 Nineveh, Assyria)

In reply to message #0
 
Last edited on Jun-11-2014 at 06:53 AM (UTC3 Nineveh, Assyria)
 


YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=OodqnMj20wc

Turkish False Flags and the Invasion that Almost Was
by David Boyajian — human rights activist, Massachusetts USA. Veterans Today, June 04, 2014.
https://www.atour.com/~aahgn/news/20140606a.html

Attachments

Alert   IP Print   Edit        Reply      Re-Quote Top

Forums Topics  Previous Topic Next Topic


Assyria \ã-'sir-é-ä\ n (1998)   1:  an ancient empire of Ashur   2:  a democratic state in Bet-Nahren, Assyria (northern Iraq, northwestern Iran, southeastern Turkey and eastern Syria.)   3:  a democratic state that fosters the social and political rights to all of its inhabitants irrespective of their religion, race, or gender   4:  a democratic state that believes in the freedom of religion, conscience, language, education and culture in faithfulness to the principles of the United Nations Charter — Atour synonym

Ethnicity, Religion, Language
» Israeli, Jewish, Hebrew
» Assyrian, Christian, Aramaic
» Saudi Arabian, Muslim, Arabic
Assyrian \ã-'sir-é-an\ adj or n (1998)   1:  descendants of the ancient empire of Ashur   2:  the Assyrians, although representing but one single nation as the direct heirs of the ancient Assyrian Empire, are now doctrinally divided, inter sese, into five principle ecclesiastically designated religious sects with their corresponding hierarchies and distinct church governments, namely, Church of the East, Chaldean, Maronite, Syriac Orthodox and Syriac Catholic.  These formal divisions had their origin in the 5th century of the Christian Era.  No one can coherently understand the Assyrians as a whole until he can distinguish that which is religion or church from that which is nation -- a matter which is particularly difficult for the people from the western world to understand; for in the East, by force of circumstances beyond their control, religion has been made, from time immemorial, virtually into a criterion of nationality.   3:  the Assyrians have been referred to as Aramaean, Aramaye, Ashuraya, Ashureen, Ashuri, Ashuroyo, Assyrio-Chaldean, Aturaya, Chaldean, Chaldo, ChaldoAssyrian, ChaldoAssyrio, Jacobite, Kaldany, Kaldu, Kasdu, Malabar, Maronite, Maronaya, Nestorian, Nestornaye, Oromoye, Suraya, Syriac, Syrian, Syriani, Suryoye, Suryoyo and Telkeffee. — Assyrianism verb

Aramaic \ar-é-'máik\ n (1998)   1:  a Semitic language which became the lingua franca of the Middle East during the ancient Assyrian empire.   2:  has been referred to as Neo-Aramaic, Neo-Syriac, Classical Syriac, Syriac, Suryoyo, Swadaya and Turoyo.

Please consider the environment when disposing of this material — read, reuse, recycle. ♻
AIM | Atour: The State of Assyria | Terms of Service